Tanévkezdéskor a gyermekek nagyszámú megjelenése a közlekedésben komoly kockázatot jelent, ha nem elég körültekintő és elmulasztja a kellő óvatosságot. Fontos, hogy mind a gyermekek, mind a felnőttek tartsák be az alapvető közlekedési szabályokat gyalogosan, utasként, kerékpárral, más járművekkel egyaránt.
A Csongrád-Csanád Megyei Rendőr-főkapitányság Megyei Balesetmegelőzési Bizottsága a közlekedési balesetek megelőzése érdekében az alábbiakra hívja fel a kisiskolások és szüleik figyelmét:
Kisiskolásoknak!
- Az iskolába időben indulj el! A rohanás figyelmetlenséghez vezet, mely a közlekedés során veszélyt hordoz magában.
- Gyalogosan közlekedve mindig légy körültekintő, tilos helyen ne lépj az úttestre! Az úttestre lépés előtt alaposan nézz körül! A gyakorlatlan kisdiák ne szégyellje megfogni felnőtt kísérője kezét.
- Lehetőleg a kijelölt gyalogos-átkelőhelyen, ennek hiányában a legbiztonságosabb helyen menj át a túloldalra!
- Kerüld azt, hogy álló jármű mögül, vagy takart helyzetből lépj le az útra!
- A közút és annak környezete nem játszótér. Erről soha ne feledkezz meg!
- Ha a gyalogosforgalom irányítására szolgáló fényjelző készülék zöld fénye villog és már leléptél az úttestre, akkor szedd a lábad! Ha még azonban a járdán állsz, semmiképpen se indulj el! A fényjelző készülék jelzését mindig tartsd be, amikor szabad az áthaladás, akkor se feledkezz meg a körültekintésről! Elsőbbséged csak akkor van, ha azt meg is adják.
- Ha kerékpárral közlekedsz, ne feledkezz el az első, illetve a hátsó világításról, a prizmákról, a kerékpár megfelelő felszereléséről, valamint kanyarodás előtt ne mulaszd el a körültekintést és a kezeddel jelezni a kanyarodási szándékodat! Gyalogátkelőhelyen nem kerekezhetsz át, egyrészt azért mert tilos, másrészt azért mert balesetveszélyes. A gyalogátkelőhely a gyalogosoké és neked is le kell szállnod a bringáról és át kell tolnod az úttesten.
- Tömegközlekedési járműveken való utazáskor kapaszkodj a balesetek megelőzése érdekében! Ne tolakodj, ne rohanj!
- Ha az autóbusz, troli, villamos ajtaja nyitva van, de a csengő hangját már hallod, ne szállj le, illetve fel! A vezetőt és az utastársakat magatartásoddal ne zavard!
- Utasként közlekedve a passzív biztonsági eszközöket mindig használd!
Szülőknek!
- Fontos, hogy a gyermekek önálló közlekedésük megkezdése előtt megismerjék a számukra nélkülözhetetlen közlekedési szabályokat, egyes KRESZ táblákat, a biztonságos átkelésre alkalmas helyeket, a tömegközlekedési eszközök használatával kapcsolatos biztonsági alapelveket. Minden kritikusabb helyen fel kell hívni a figyelmet a várható veszélyekre, és azokat célszerű visszakérdezni a gyermektől
- Azon az úton kísérje rendszeresen iskolába a gyermekét, amelyen később egyedül jár majd. Ne a legrövidebb, hanem a legbiztonságosabb utat válasszák! A közlekedési szabályok betartásával mutasson példát gyermekének!
- Úttesten való áthaladáskor ragaszkodjon gyermeke kezének megfogásához, vagy ahhoz, hogy együtt keljenek át!
- Úgy indítsa útba a gyermekét, hogy az sietség nélkül az iskolába érhessen, legalább öt perccel a becsengetés előtt! A rohanás figyelemzavart okozhat, mely balesetveszélyes és a közlekedésben nincs helye.
- Többször gyakorolja gyermekével az átkelést a bonyolultabb kereszteződésekben, a közlekedési szabályokat beszéljék meg!
- Feltűnés nélkül néha ellenőrizze, hogy betartja-e gyermeke a szabályokat, ha egyedül megy az iskolába!
- Gyermekét ne az út másik oldalán várja és reggel is kísérje el az útkereszteződésig, így elkerülhető, hogy meglátva a szülőt figyelmetlenül rohanjon át az úttesten!
- Gyalogosan a gyereket mindig a járda belső oldalán, az úttesttől távol kísérje, az átkelőhelynél erre szintén figyeljen!
- A mindennapi közlekedésben gyermeke életkori sajátosságaiknak megfelelően magyarázza el a legfontosabb közlekedési szabályokat és a jelzőtáblák jelentéseit!
- Ha utasként szállítja a gyermekét, a passzív biztonsági eszközök (biztonsági öv, biztonsági gyermekülés) használatát követelje meg. Magyarázza el a gyermeknek, hogy ez miért nagyon fontos!
Mindenkinek élményekben gazdag tanévet kíván:
a Csongrád-Csanád Megyei Rendőr-főkapitányság
Megyei Balesetmegelőzési Bizottsága
„…Hogy mindenki hazaérjen”